EnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

Çelik kapı nedir? Çelik Kapı Modelleri

11.05.2021
Çelik kapı nedir? Çelik Kapı Modelleri

Gelişen dünyamız beraberinde birtakım sorunları da beraberinde getirmiştir. Bunların en başında güvenlik sorunu gelmektedir. İnsanların barınakları olan evlerde de güvenlik çok önemlidir. Eskiden tahtadan olan dış kapılar artık daha güvenlikli çelik kapılara yerini bırakmıştır. Çelik kapı nedir? Sorusunun yanıtı da; çelikten yapılan kapı anlamına gelir. Bu sorunla beraber lüks tüketim sınıfında yer alan çelik kapı da artık zaruri ihtiyaçlar listesinde yerini almıştır. Çelik Kapı , sac ve çelik lamalarla desteklenerek güçlendirilmiş, dışarıdan zorlamayla açılması imkânsız sağlam kapılardır.

Her çelik kapı modelleri çelik kapı değildir. Bir çelik kapının sağlamlığını belirleyen çeşitli faktörler vardır. Bunlar; doğru imalat, doğru ölçü, doğru montaj ile doğru kapı bölümlerine yapılan doğru takviyelerdir.

Bir çelik kapını sağlam olabilmesi için;

  • İmalat esaslarına uygun olması
  • Ölçü esaslarına uygun olması
  • Montajda da önce köşebent kör kasa duvara giydirilip, onun üzerine tek parça kasa kaynatılmalı.
  • Çelik Kapıya Çelik Zırhı uygulanmalı: 7 ayrı parçadan oluşan bu destek sistemi; kapının hırsızın müdahale edeceği bölgelerini takviye etmek amacıyla hazırlanmış 7 ila 10 mm arasında değişen kalınlığa sahip lamalardan ve kancadan oluşur.

Bir çelik kapı firması bu özelliklere uymuyorsa ürettiği kapılar sağlam ya da açılmayan çelik kapı sınıfına giremez.

Çelik Kapı Kasası Nedir?

Çelik Kapınızın, duvara monte edilen bölümüdür. Genellikle her marka çelik kapıda kasa bölümü 2mm DKP sacdır. Çelik kapınızın, güvenli ve sağlam olabilmesi için kasanın bazı özellikleri olması gerekir. Çelik kapı kasasındaki mil yuvası en az 5 mm çelik ile güçlendirilmiş olmalıdır.

Kullanılan kilit markası ve özelliği ne olursa olsun; Kilitten çıkan miller, her çelik kapıcının kalınlığını 2 mm olarak belirlediği kasanın mil yuvasına girer. O halde mantıklı ve pratik bir yöntemle bu bölümlerin çelikle desteklenmesi şarttır. Kapı kasasını tamamen çelikten imal etmek mümkün olmayacağından; kasasının kilit mil yuvasının çelik lamalarla (içi dolu çelik) desteklenmesi gerekir. Ayrıca bu da yeterli değildir. Kapınızın montaj sonrası kesin olarak esnememesi gerekir. Bu da ancak doğru montaj yöntemiyle sağlanır.

ÇELİK KAPI MODELLERİ SAYFAMIZA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Klasik Çelik Kapı Modelleri – VR402

Modern Çelik Kapı Modelleri – VR451

Villa Çelik Kapı Modelleri – VR531

Lüks Çelik Kapı Modelleri – VR357

Pivot Kapı Modelleri – VR481

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
VİRA MÜŞTERİ TEMSİLCİSİ
VİRA MÜŞTERİ TEMSİLCİSİ
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?